КОНСПЕКТ УРОКУ №112 ЗА ТЕМОЮ: «ЗАХИСНІ  АПАРАТИ –ПЛАВКІ ЗАПОБІЖНИКИ»

Запобі́жник або пла́вкий (то́пкий) запобі́жник— комутаційний апарат, призначений для вимикання кола, яке він захищає, шляхом руйнування спеціально передбачених для цього струмоведучих частин під дією струму, що перевищує певне значення протягом визначеного часу

 

Запобіжники призначені для захисту електричних мереж від перевантажень і коротких замикань. Найбільше поширення отримали плавкі запобіжники. Вони дешеві і прості за конструкцією.

ВИДИ ЗАПОБІЖНИКІВ

За конструктивними особливостями розрізняють пластинчасті, патронні, трубкові і пробкові запобіжники.

КОНСТРУКЦІЯ ЗАПОБІЖНИКА

Основними частинами запобіжника є плавка вставка та підстава для її установки.

Плавка вставка - частина запобіжника, в якій відбувається відключення електричного струму, що підлягає заміні після спрацьовування запобіжника. Вона являє собою корпус, в якому розташований плавкий елемент, розплавляється при спрацьовуванні запобіжника, і дугогасних пристрій, що представляє собою наповнювач, для гасіння виникає при перегорання плавкого елемента електричної дуги.

Тримач плавкої вставки - знімна частина запобіжника, призначена для утримання його плавкої вставки.

Контакти плавкої вставки - струмоведуча частина, що забезпечує електричний зв'язок контактів плавкої вставки з підвідними провідниками.

Тримач запобіжника - поєднання підстави запобіжника з держателем плавкої вставки.

 

Бойок запобіжника - механічний пристрій в конструкції плавкої вставки запобіжника, яке при спрацьовуванні запобіжника звільняє енергію, необхідну для спрацьовування інших апаратів (або покажчиків) або для впливу на вільні контакти запобіжника.

 Конструкція запобіжника ПН-2

 

 

1 - ніж;

2, 3 - гвинти;

4 - пластина;

5 -  диск кріплення;

6 - плавка вставка;

7 - фарфорова трубка;

8 - контактна рейка;

9 -  пружина;

10 - Т - образний выступ для рукоятки; 11 -  рукоятка;

12 - кварцевий пісок

ПРИНЦИП ДІЇ ЗАПОБІЖНИКА  ПН-2

При короткому замиканні плавка вставка запобіжника ПН-2 згорає і дуга горить в каналі, утвореному зернами наповнювача. Через горіння у вузькій щілині при струмах вище 100 А дуга має зростаючу вольт-амперну характеристику. Градієнт напруги на дузі дуже високий і досягає (2-6)104 В/м. Цим забезпечується гасіння дуги за кілька мілісекунд. 

Після спрацьовування запобіжника плавкі вставки разом з диском 4 замінюються, після чого патрон засипається піском. Для герметизації патрона під пластини 5 кладеться азбестова прокладка 6 що оберігає пісок від зволоження. При номінальному струмі 40 і нижче запобіжник має більш просту конструкцію.


ОСНОВНІ ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЗАПОБІЖНИКІВ

Основними кількісними характеристиками запобіжника є номінальна напруга, номінальний струм (встановлюються окремо для тримачів та вставок, причому характеристики тримачів мають поглинати відповідні характеристики вставок, придатних для встановлення на них), а також номінальна здатність до відмикання.

Номінальна напруга плавкого запобіжника — найменша з номінальних напруг усіх його складових частин (тримача, плавкої вставки). Стандартні значення номінальної змінної напруги для плавких вставок[5] :

·        Ряд І: 230, 400, 500 та 690 В;

·        Ряд ІІ: 120, 208, 240, 277, 415, 480 та 600В.

Переважними значеннями номінальної постійної напруги є величини: 110; 125; 220; 250; 440; 460; 500; 600; 750 В.

Номінальний струм запобіжника — найбільший допускний за умовами нагрівання частин запобіжника тривалий струм. Він визначається як найменший із струмів, на який розраховані його струмопровідні частини (тримач вставки, контактні стійки тощо). Цей струм відповідає найбільшому із струмів плавких вставок, що призначені до встановлення на даному запобіжнику.

Номінальний струм плавкої вставки  — значення струму, який плавка вставка може тривалий час проводити у встановлених умовах без пошкоджень. Характеризує допустимий щодо умов нагрівання тривалий струм у разі її вставлення в контактах чи в призначеному для неї патрон.

 

Номінальний струм плавкої вставки слід обирати з таких значень[5]: 2; 4; 6; 8; 10; 12; 16; 20; 25; 32; 40; 60; 63; 80; 100; 125; 160; 200; 250; 315; 400; 500; 630; 800; 1000; 1250 А.Номінальні струми вказуються заводом-виробником на корпусі плавкої вставки запобіжника.