КОНСПЕКТ УРОКУ №114 ЗА ТЕМОЮ: «ОСНОВИ БУДОВИ ПРОСТИХ ЕЛЕКТРОАПАРАТІВ»

 

ВИЗНАЧЕННЯ ТА ПРИЗНАЧЕННЯ РУБИЛЬНИКІВ

Рубильник - найпростіший електричний комутаційний апарат з ручним приводом і металевими ножовими контактами, що входять в нерухомі пружні контакти (гнізда), застосовуваний в електротехнічних колах для включення/відключення навантаження з великою силою струму.

За сучасною класифікацією рубильники відносяться до вимикачів навантаження або перемикачів ножового типу з ручним керуванням і в нормативній документації (ДСТУ та стандартах IEC) термін «рубильник» не використовується.

Рубильники застосовуються для включення вузлів, що знаходяться під навантаженням (з дугогасильною  камерою), та систем подачі електропостачання з великою силою струму (зазвичай від 20 Ампер). Рубильники без дугогасильної камери призначені для включення і відключення мережі без навантаження.

Рубильники з безпосереднім ручним керуванням (без приводу), призначені для включення і відключення струму навантаження і мають контакти, звернені до оператора, повинні бути захищені негорючими оболонками без отворів та щілин. Зазначені рубильники, призначені лише для зняття напруги, що допускається встановлювати відкрито за умови, що вони будуть недоступні для некваліфікованого персоналу

КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ТА ПРИНЦИП ДІЇ

При замиканні однополюсного рубильника контактний ніж під дією рукоятки повертається довкола осі і входить («врубується») в нерухому пружинячу контактну стійку. При відключенні електричного ланцюга під навантаженням між контактним ножем і контактною стійкою виникає електрична дуга, яка гаситься в дугогасній камері. Щоб уникнути обгоряння контактів електрична дуга повинна бути погашена якомога швидше. Гасіння дуги при струмах до 75 А відбувається у наслідку її механічного розтягування; при цьому час гасіння залежить від швидкості переміщення контактного ножа.

За числом контактів рубильники поділяють на одно-, дво-, три- та багатополюсні. Для підвищення граничного струму відключення, потужні рубильники оснащуються дугогасними камерами.

 

 

                 Конструкція

1) ніж рубильника; 

2) нерухомий контакт;

3) дугогасильна камера;

4) ізоляційна основа;

 

5) важіль ручного приводу.

КОНСТРУКЦІЯ ТА ПРИНЦИП ДІЇ 


ТИПИ РУБИЛЬНИКІВ

 

 

 

 

 

 

 

Рубильник перекидний з  центральним  приводом    

 

 

 

 

 

 

 

Рубильник перекидний з  боковим  приводом    

 

 

 

 

 

 

 

Рубильник з поворотним приводом


МАРКУВАННЯ

Рубильники мають таке маркування: Р, РБ, РПБ, РПУ.

 Перша буква в маркуванні типу означає:

 Р - рубильник,

П - перемикач;

друга:

 Б - бічна рукоятка,

П - наявність приводу;

 третя

Б - бічний привід,

Ц - центральний привід;

перша після буквеного позначення цифра визначає число полюсів,

друга - умовне значення номінального струму (1 - 100 А, 2 - 200 А, 4 - 400 А).

 

Наприклад, позначення РБ34, ПБ32 означають: перше - рубильник з боковою рукояткою, трьохполюсний, на номінальний струм 400 А, друге - перемикач, з боковою рукояткою, трьохполюсний, на 250 А.